Club Awards

Every year the club holds its annual Presentation Evening in which the best performances of the last season are recognised.

The club year has varied slightly as follows:

The presentation of awards is governed by a number of rules which are outlined here.

Please select a year and press Go

Awards for 2014 - 2015

For the first time there was a tie for one of the club's championships with both Thomas Millard and Adam Stokes finishing on 299 points in the men's championship. Jenny Benson was undisputed winner of the women's championship, although that in itself was by a relatively low margin of 14 points.
Overall Champions
Female Club Champion Jennifer Benson
Male Club Champions Thomas Millard & Adam Stokes
Female Distance Awards
  Senior V35 V45 V55
5 Kilometres Faye Roberts Jennifer Benson Theresa Johns Penny Birchall
5 Miles Anna Beaver Fiona Tester Karen Hoult Wendy Smith
10 Kilometres Joanne Norrington Jennifer Benson Sarah Maguire Barbara Wenman
10 Miles Faye Roberts Francesca Paton-Smith Sarah Maguire Barbara Wenman
Half Marathon Faye Roberts Jennifer Benson Fiona Craig Penny Birchall
20 Miles Faye Roberts Ellen Rowe Sarah Maguire Penny Birchall
Marathon Faye Roberts Joyce Shamedje Sarah Maguire Penny Birchall
Male Distance Awards
  Senior V40 V50 V60
5 Kilometres Thomas Millard Stephen Hobbs Andy Phillips Bob Davison
5 Miles Thomas Millard Colin Kent David Bowden Tony Savage
10 Kilometres Adam Stokes Simon Jones Andy Phillips Mark Wenman
10 Miles Thomas Millard Simon Jones David Bowden Mark Wenman
Half Marathon Peter Hogben Simon Jones David Bowden Bob Davison
20 Miles Adam Stokes David Waite David Bowden No award
Marathon Adam Stokes Stephen Hobbs David Bowden Tony Savage
Other Awards
Female Championship Runner-Up Faye Roberts  
Most Improved Female Karen Hoult  
Most Improved Male Andy Phillips  
Most Outstanding Performance Adam Stokes For his club record marathon time 2:33:23
Mud, Sweat and Tears Award Female Melanie Christodoulou For completing Blean XC injured to achieve complete KFL season
Mud, Sweat and Tears Award Male John Cooper For his Grand Union Canal 145 mile Ultra
XC Female Champion Barbara Wenman Awarded earlier in the year
XC Male Champion Peter Hogben Awarded earlier in the year
XC Most Improved Female Runner Gemma Hiorns Awarded earlier in the year
XC Most Improved Male Runner Yiannis Christodoulou Awarded earlier in the year